Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vedení stáje

28. 2. 2007

ObrazekKoně bývají ve stáji hlavně mají-li být fit před nějakou zátěží, například soutěží v jízdě nebo před honem. Tak se zajistí vysoká úroveň zdatnosti nebo předvedení, neboť zajišťuje koni nejen všestrannou péči, ale i potřebný klid.

Tráva:

Kůň, ktarý žije venku bez zvláštní péče, může v létě pracovat jen pomalými chody, protože má potravu s nízkým přísunem energie. Během léta nelze soutěžního koně udržet v kondici bez ustájení a bez omezení dávek zeleného krmení. Necháme-li ho pást na svěží trávě, ztuční a stane se měkkým. Má-li pak v této kondici pracovat, je zde riziko poškození noh nebo vnitřních orgánů.

Správné ustájení:

Podstatou účinného vedení stáje je snaha udržet koně zdravé a spokojené i v tomto nepřírodním prostředí. Aby se toho dosáhlo, je nutné postupovat takto:

  1. Kůň musí být krmen pravidelně, malými dávkami, které obsahují vitamíny, minerálie, bílkoviny a balastní látky, které brání k stažení zažívacího traktu a usnadňují hospodaření s energií. Pamatuj, že kůň má v poměru ke své velikosti malý žaludek.
  2. Kůň musí být čištý a svaly sílí a nabývají na objemu pravidelným hřebelcováním.
  3. Kůň musí mít možnost styku s živým prostředím, aby se cítil pohodlně a odpočatě.

Podestýlka:

Stlání je velmi důležitým činitelem, protože zajišťuje teplo a pohodlý ve staji a obyvatelům prospívá. Udržování podestýlky je jedna z důležitých stájových prácí. Stlání může být např.pšeničná sláma, hobliny ale v dnešních dnech a stříhaný papír. Musí být dost hluboké, aby si kůň mohl pohodlně lehnout bez nebezpečí, že se odře při kontaktu se zemí. Teplé a suché stlání je navíc výhodné pro sve absorpční a dezodorační účinky.

Úklid:

Vůdčím principep dobrého vedoucího stáje je zásada: "čistota je blízká zbožnosti". Ve vztahu ke koni, který se bez naboženství obejde, je čistota nejdůležitějším Obrazekpožadavkem, protože mu zaručuje pohodlný život bez stresu. Na některých statcích se stlaní čistí každý den. Lehce navlhlé stlaní, například sláma, se může venku usušit a znovu použít. Znečištěné stelivo putuje na hnojiště. Podlaha se umyje a vydenzinfikuje a pak se teprve naveze nové stlání. Aby ušetřili čas a snížily vydání, mnozí lidé užívají metodu hluboké podestýlky. Dělá se to tak, že se trus pravidelně odstraňuje a navrh se přidává čerstvé stlaní, nejlépe sláma. Stáj se úplně čistí jednou týdně, někdy jednou měsíčně nebo dokonce ještě v delších intervalech.   Při hluboké podestýlce se musí trus odstraňovat průběžně a je nutné vstupovat do boxu. Jen tak jde zabránit zašlapání trusu do steliva, což znamená práci navíc.    V zájmu snížení množství práce a její usnadněnění práce je třeba mít úplnou soupravu stájových pomůcek. Nejzákladnější je dobře vyvážené železné kolečko, lopatu, podávky a vydle se čtyřmi hroty, lopatu na trus nebo pytel, do něhož se shrnuje trus.

Zařízení stáje:

Množství práce se zmenší a manipulace se usnadní v jednotlivých boxech při využití různých "patentů". Jsou to zapuštěné kruhy potřebné nejen na vázaní koní, ale i na upevnění pohyblivých košů nebo sítě na seno. Je to lepší řešení, než když je seno rozházené po zemi, nesmí být ovšem příliš vysoko, aby koni nepadaly drolky do očí a zbytečně nenamáhal krk. Podobně snímatelný žlab umístěný v koutě boxu vyhovuje koni a obsluze usnadňuje práci. Nejlepší metodou zásobování pitnou vodou je samočinná napáječka. Je ideální pro koně, který má vždy čerstvou vodu a stáníkovi nebo majiteli šetří hodiny času, neboť jinak je nutné pravidelně vyměňovat vodu. Voda i vědro musí být vždycky čisté.

                                                                         

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář